کتاب توپ های ماه اوت

اثر باربارا تاکمن از انتشارات ماهی - مترجم: محمد قائد-ادبیات اقتباسی

جنگ جهانى اول از پاره‏اى جنبه‏ها واقعه‏اى يگانه در تاريخ جهان است. به قرن بيستم شكل داد و نتايجش همچنان بر دنياى ما سايه افكنده است.
طولانى‏ترين نبرد. پيش‌تر جنگ‌هاى سى‏ساله در همان منطقه اروپا درگرفته بود. جنگ جهانى بعدى دو سال بيشتر به درازا كشيد و تلفات انسانى مستقيم آن سه تا پنج برابر جنگ پيشين بود.
گرچه ناظرانى پسوند «جهانى» و «اول» را در همان سال‌ها مطرح كردند، تا درگرفتن جنگ 45ـ1939، نبردهاى 18-1914 را «جنگ بزرگ» مى‏خواندند. به سه قاره كشيد و ارتش‌هاى چهار قاره در آن جنگيدند. مركز جهان همچنان اروپا بود، فاصله بين مسكو تا پاريس و لندن. اما با فروريختن حصارهاى دنياى قديم، بر تمام جهان اثر گذاشت و ايالات متحده را وارد صحنه سياست و رقابت‌هاى جهانى كرد.
نقطه عطفى شد در ختم دنياى قديم (ختم هم در معنى پايان و هم با توجه به بار سوگوارانه رايج در فارسى). سال‌هاى پيش از شروع آن جنگ را غربيانى عصر «زيبا» مى‏خوانند: رفاه و شادى براى اقليت دارا، و ادامه قناعت شيوه زندگى سنتى در ميان كمتر برخوردارها. جنگ بزرگ به روابط طبقاتى رايج قرن نوزدهم پايان داد. دودمان‌هاى شاهى همراه با تلقى الهى از سلطنت، فئوداليسم و امتيازهاى اشرافى به تاريخ پيوستند. سياست از تالارهاى قدرت به خيابان آمد و فكر انقلاب از آرمانى رؤيايى تبديل به برنامه شد. اريك‌هابزبام، صاحب‏نظر انگليسى، قرن بيستم را «قرن كوتاه» مى‏خوانَد كه به عقيده او با 1914 شروع شد و با 1989 و تخريب ديوار برلين پايان يافت.
نبردهاى جنگ بزرگ از نظر حماقت و بى‏معنايى هم يگانه بود. بخشى تعيين‏‌كننده از آن جنگ در جبهه شرق اتفاق افتاد كه ابتدا نبرد آلمان و اتريش‏ـ هُنگرى با روسيه بود و بعدا نبرد بريتانيا (و متحدان استراليايى و نيوزيلندي) عليه امپراتورى عثمانى (مرد بيمار اروپا) هم به آن افزوده شد.
اما مشخصه كل آن جنگ، جبهه غرب است: نبرد يكتنه آلمان با فرانسه، بريتانيا (شامل هند و كانادا)، ايتاليا (از 1915) و آمريكا (از 1917). نام جبهه غرب مترادف شد با بيهودگى، تكرار اعمالى بى‏ثمر، سال‌ها پوسيدن صدها هزار مرد جوان در گل و لجن بن‏بستى كه دولت‌ها قادر به خروج از آن نبودند.
پس از يك رشته نبرد پرتلفات و پرتحرك در اوت 1914، با مغلوبه‏ شدن جنگ، از پشت مرز سوييس تا بلژيك و فرانسه و تا ساحل كنار كانال مانش سنگرهايى به‏هم‏پيوسته به درازاى حدود 9600 كيلومتر در مقابل همديگر كندند و شمارى عظيم سرباز در آنها استقرار يافتند ـــ به بيان دقيق‏تر، تبعيد شدند، سكنى گزيدند، بيتوته كردند، گير افتادند. سنگرها، يا خندق‌هاى طولانى، در جاهايى شكل نوعى محله و گذر مى‏يافت و سربازها سقف و حتى اتاق‌هايى با در و پنجره معمولى مى‏ساختند و جلو پنجره‏ها گلدان مى‏گذاشتند. واقعيتْ وحشتناك‏تر از اين حرف‌ها بود.


خرید کتاب توپ های ماه اوت
جستجوی کتاب توپ های ماه اوت در گودریدز

معرفی کتاب توپ های ماه اوت از نگاه کاربران


مشاهده لینک اصلی


مشاهده لینک اصلی


مشاهده لینک اصلی


مشاهده لینک اصلی


مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب توپ های ماه اوت


 کتاب بنیادگرای ناراضی
 کتاب درختی در بروکلین می روید
 کتاب خشم
 کتاب دراکولا
 کتاب سرخ و سیاه
 کتاب اتللو