کتاب خدمتکار و پروفسور

اثر یوکو اوگاوا از انتشارات آموت - مترجم: کیهان بهمنی-ادبیات اقتباسی

داستان از زبان "خدمتكار" روايت می‌شود. او و پسرش "جذر" مواظبت از "پروفسور" را برعهده دارند. "جذر" اسم واقعی پسرك نيست. اين اسم را پروفسور روی پسربچه گذاشته چون موهايش او را به ياد علامت راديكال می‌اندازد!
پروفسور در يك تصادف بشدت آسيب ديده و به همين خاطر حافظه‌ی كوتاه‌مدت‌اش بيشتر از ۸۰ دقيقه خاطرات و اطلاعات را در خود نگهداری نمی‌كند. او تئوری‌های پيچيده رياضی يا نام بازيكنان محبوب بيس‌بال‌اش را به خوبی به خاطر دارد اما خدمتكار ناچار است هر روز صبح كه كارش را شروع می‌كند، خود را به او معرفی كند. گاهی روزها حتی بيش از يكبار!
به خاطر وضعيت پروفسور، خدمتكار تلاش می‌كند تا راه‌هايی بيابد كه بتواند با او به بهترين وجه كنار بيايد و كارش را انجام دهد. حتی شده برای ۸۰ دقيقه!


خرید کتاب خدمتکار و پروفسور
جستجوی کتاب خدمتکار و پروفسور در گودریدز

معرفی کتاب خدمتکار و پروفسور از نگاه کاربران
از این که یه کتاب ژاپنی خوندم خوشحالم. مشکل پروفسورقصه ما حافظه محدودیه که داره و این براش سختی های زیادی فراهم کرده و نویسنده بعضی از این سختی ها رو با ما به اشتراک گذاشته. از این بعد کتاب جذاب و نویی حساب میشد حتی ریاضیاتی که حین داستان مطرح میشه انقد شیرین بود که منی که علاقه ای به ریاضی ندارم هم تونستم با لذت ادامه بدم ولی کتاب از اون چیزی که من انتظار داشتم ساده تر بود. انگار یه برش از زندگی یه آدم رو کتاب کرده بودن در صورتیکه من به غلط انتظار یه جور رابطه خاص یا رمز و رازهای بیشتری از زندگی گذشته و یا حداقل اتفاق های جذاب تری داشتم. مساله دیگه ای که خوشایندم نبود حجمی بود که از بیسبال تو این کتاب یاد میشه. برای من که درک و علاقه ای به بیسبال ندارم یکم خسته کننده شد ولی با تموم اینا از خوندنش پشیمون نیستم و انقدری جذاب و روون هست که برای تموم کردنش به مشکل نخوریم.

مشاهده لینک اصلی
خاص ه ! زیادی هم خاصه ! و خیلی دلنشین ، خوندنی و خلاقانه ست !
این روند ِ اتفاقات که همراه با نتایج بازی های تیم تایگرز بیان میشه خیلی خیلی خوبه !
و از طرفی کل ِ ایده ی داستان فوق العاده ست !
اوایل داستان ، پروفسور خیلی شبیه ِ آقای اصلاح پذیر بود واسم ! خیلی خیلی ! بعد هم با اینکه از آقای اصلاح پذیر بودن فاصله گرفت ، دوست داشتنی تر شد ! انقدر این کتاب برام خوندنی هست که حاضر باشم یک بار دیگه یا حتی بیشتر بخونمش !

مشاهده لینک اصلی
شعر ریاضیات و زیبایی بیس بال دو عبارتی است که من قبل از خواندن این کتاب هرگز نبوده ام. یک معادله ریاضی باعث می شود چشمانم را لکه کند، و من فکر می کنم که بیسبال دومین ورزش خسته کننده برای تماشای است. (گلف شماره 1) است. اما مانند همه ادبیات بزرگ، این رمان چیزی را در داخل من ایجاد کرد و تغییر و تغییر داد. چهار شخصیت در این داستان نامعلوم هستند، فقط با عناوین پروفسور، خانه دار، خواهر و برادر، و ریشه، خانهداران 10 ساله پسر، به همین ترتیب توسط پروفسور نامگذاری شده است، زیرا سر تختش مانند نماد ریشه مربع است. این افراد نوعی خانواده را تشکیل می دهند که با عشق خود به استاد آسیب دیده مغز که یک نابغه ریاضی است که حافظه کوتاه مدت خود را در حادثه از دست داده است، اما هر چیزی قبل از 1975 هنوز دست نخورده است، به ویژه عشق و دانش خود را از تعداد و سحر و جادو خود . یکی از زیباترین قسمت ها این است که استاد درباره مردی که ابتدا صفر را کشف کرد و چگونه مفاهیم و خواص اعداد را تغییر داد، شگفت زده می شود. روت و استاد در مورد عشق به بیس بال، که پروفسور دقیقا می دانست که چگونه آن را بازی کرد، از عشق او به آمار، حتی اگر او هرگز یک بازی را دیده و یا یک رادیو را ندیده است. در این کتاب بسیار مورد علاقه است. من با مقایسه آن با @ Stoner @، کتابی که بخشی از روانم را از زمان خواندن آن تشکیل داده ام، پایان می یابد. این شخصیت ها در سر و قلب من هستند، جایی که آنها برای مدت زمان خوبی، باقی خواهند ماند.

مشاهده لینک اصلی
این چنین جذاب و قلب گرم بود خواندن: در نوشتن بسیار زیبایی بود، در سطح ساده اما در عین حال پر از معانی و پیچیدگی پنهان، درست مثل توری پیچیده که خانه دار تصور، با هیبت، که استاد ریاضیات قادر به نگاه کردن به یک نگاه است من دوست داشتم که با توجه به اینکه پروفسور مجبور شد دوباره به خانوار و پسرش در زمان خاص خود با او بازگردد، خواننده نیز در مورد نام شخصیت ها در تاریکی نگه داشته شد، به طوری که داستان احساس صمیمی تر، خام ، شکننده و مخفی است. من می توانم شکل ذهنی استاد را در ذهنم کاملا تصور کنم. این کتاب به من افتخار جدید و شادابی با ریاضیات داده است، که، زمانی که من مجبور شدم آن را در مدرسه مطالعه کنم، باعث می شود من از سرخوردگی گریه کنم و موهایم را پاره کنم! در حال حاضر، از طریق استادان خود شور و شوق فریبنده، من قادر به درک احساس آرامش و اطمینان یک فرمول مشخص و همچنین در کشف اسرار مسحور کننده از جهان ما مهم است.

مشاهده لینک اصلی
برخی از کتابها با شما باقی میمانند آنها هر وقت که به ذهن شما می آیند، شما را متوقف می کنند، فکر می کنند و لبخند می زنند. برای من این قطعا یکی از آن کتابهاست.این ساده، ملایم و شخصیتی است و همچنین در حال حرکت است؛ زیرا درک وضعیت بشری زیادی دارد. خانه دار یک مادر تنها با یک پسر 10 ساله است . او تجربه زیادی دارد و می داند که او در کارش خوب است، اما زمانی که او برای کار استاد، یک ریاضیدان فیزیکدان ارسال می شود، او نگران است. چرا؟ خوب استاد از طریق نه خانوار پیش از او بوده است. و پس از یک تصادف هفتاد سال پیش حافظه کوتاه مدت پروفسور فقط هشتاد دقیقه طول می کشد. چطور با چیزی شبیه به آن زندگی می کنید؟ خوب، پروفسور یک زندگی آرام و یکنواخت زندگی می کند. و او پین یادداشت به کت و شلوار خود را. برای یادآوری او از محدودیت های حافظه و جزئیات زندگی او. هر روز صبح پروفسور برای نخستین بار با خانه دار می ماند. با این حال، دوستی واقعی میان آنها رشد می کند. پروفسور هر دو خانم خانه دار و پسرش را آلوده می کند، که او نام مستعار \"ریشه\" را با توجه به شبیه سازی موهایش صاف آن به علامت مربع ریشه، با عشق عمیق خود به زیبایی اعداد و ریاضیات. و آنها بر یک عشق مشترک از بیس بال متصل می شوند. من فکر نمی کنم مهم این باشد که آیا شما عاشق شماره نیستید یا اگر شما بیس بال عشق نداشته باشید. من عاشق سابق هستم اما هیچ چیز درباره آخرت نمی دانم. مهم است که عشق است که خانوار، استاد و ریشه برای آنها و پیوند بین آنها که عشق به اشتراک گذاشته شده کمک می کند تا رشد کند. اما در زمان آن اجتناب ناپذیر است که تغییر باید آمده است. خانه دار و استاد بسیار دوست داشتنی تاریخ یک دوستی. شخصیت ها، تم ها و یک برنامه در حال توسعه به طور کامل ترکیب شده اند. نوشتن روشن و زیبا است. گفته می شود که باید گفت، اما فضا برای درک و قدردانی از آنچه گفته نمی شود وجود دارد. مترجم به وضوح کار شگفت انگیزی انجام داده است. خیلی درباره این کتاب نوشته شده است، و خیلی بیشتر می توانست و احتمالا نوشته خواهد شد. اما من کمتر نوشتن کرده ام تا لبخند بزنم و با خوشحالی به یاد داشته باشم همانطور که به خانه دار و استاد فکر می کنم. قطعا یک کتاب برای گرامی داشتن. ترجمه شده توسط استیفن اسنایدر

مشاهده لینک اصلی
یک داستان شگفت انگیز و لمسی، عاشق شخصیت ها و نحوه پیدا کردن یک منطقه مشترک در عشق به یک پسر جوان بود. بیس بال و ریاضیات بخش بزرگی را بازی می کنند، اما همچنین به بررسی اینکه دوستی واقعا معنی دارد و پذیرش افرادی متفاوت است. داستان شگفت انگیز پر سر و صدا.

مشاهده لینک اصلی
یک داستان بسیار تند و زننده که شامل: یک استاد قدیمی ریاضی است که مقاله ای را به کت و شلوار خود می اندازد که نشان می دهد حافظه من فقط 80 سال است که خواهر قانونی بیوه است، که در جستجوی مداوم خانم خانه دار است. خانم 28 ساله با یک پسر 10 ساله بدون پدر، هر دو آنها علاقه مند به ریاضی هستند، پسر، ریشه مربع که یک کودک خوب است و دوستی بی گناه، طراوت، که بین صاحب خانه و پروفسور ظاهر می شود، بسیار شکی وجود دارد که شخص می تواند حافظه کوتاه مدت خود را فقط برای 80 دقیق دقیقه گسترش می یابد .. اینطور نیست که مغز آسیب دیده کار می کند. اما من شک ندارم که ژنرال های ریاضی مانند پروفسور وجود دارد. در کل، یک رمان کوتاه کوتاه است. آیا به همه دوستداران ریاضی توصیه می شود.

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب خدمتکار و پروفسور


 کتاب عطر (سرگذشت یک جنایتکار)
 کتاب فرقه ی اسسین ها 1
 کتاب نشان سرخ دلیری
 کتاب آهنگ عشق
 کتاب منطقه مرده
 کتاب سفر فلیشا