کتاب مردی که زنش را با کلاه اشتباه می گرفت

اثر الیور ساکس از انتشارات فرهنگ نشر نو - مترجم: ماندانا فرهادیان-ادبیات اقتباسی

Książka Olivera Sacksa, angielskiego neurologa i psychiatry, z pozoru tylko podejmuje wąsko rozumianą tematykę medyczną związaną z neuropsychologią czy też z neurologią. Neuropsychologia, tak jak kiedyś psychoanaliza, jest pasjonującą dyscypliną naukową nie tylko dlatego, że poszerza naszą wiedzę o psychice człowieka, ale również dlatego - a może przede wszystkim - że studiowanie tych zagadnień nieodmiennie prowadzi czytelnika do postawienia sobie zasadniczych pytań egzystencjalnych.


خرید کتاب مردی که زنش را با کلاه اشتباه می گرفت
جستجوی کتاب مردی که زنش را با کلاه اشتباه می گرفت در گودریدز

معرفی کتاب مردی که زنش را با کلاه اشتباه می گرفت از نگاه کاربران
از ICU منتقل شده بود به بخش و قرار بود آن شب من پیش‌اش بمانم. مدام چیزی تکرار می‌کرد که نمی‌فهمیدم. راهی به ذهنم رسید، قلم و کاغذ را دادم دستش که بنویسد، وقتی کاغذ را پس داد، گریه‌ام گرفت، نمی‌دانستم چه کنم، یک سری خط درهم و برهم کشیده بود به گمان این‌که خواسته‌اش را نوشته.
حال دایی‌ام الان خوب است ولی نمی‌دانم که بعدها نسبت به آن وضعیت آگاهی پیدا کرد یا نه.
اگر آن‌روزها این کتاب را خوانده‌بودم، شاید برخوردم فرق می‌کرد.
دکتر ساکس در این کتاب داستان کسانی را روایت می‌کند که در دنیای غریب و ناشناختهء اختلال‌های عصب روان‌شناختی به دام افتاده‌اند.
کتاب ماجرای مواجههء بیماران، نزدیکان آنها و پزشکان با این نوع مشکلات است.
#کتاب #الیور_ساکس

مشاهده لینک اصلی
الیور ساکس عصب شناس و شیمی دانی است که در علوم مختلف از موسیقی تا ادبیات نیز مطالعاتی داشته و آثاری بر جای گذاشته است. این کتاب که مجموعه ای از داستان های بالینی جذاب و منحصر بفرد می باشد، در وافع مقبول ترین اثر نویسنده می باشد و بعد گذشت سی سال هنوز مورد توجه می باشد.
نمونه های که در این مجموعه آورده شده است با شرح علایم بالینی که بیمار دچارآن شده است، شروع شده و بعد معالجات پزشک و بررسی عصب شناسی عارضه ایجاد شده با زبانی ساده و قابل فهم بیان شده است.
نمونه هایی از جمله بانویی که ناگهان نمی توانست بدنش را حس کند و بدون بدن شده بود، وتنها با نگاه کردن به پاها و لمس آنها می توانست وجودشان را حس کند. کسی که حافظه اش بیشتر از چند دقیقه دوام نداشت و مدام به دوران سی سالگی اش که نزدیک بیست سال از آن گذشته بود باز می گشت و همیشه از دیدن چهره ی میانسال خود در آیینه شگفت زده می شد.
و یا افرادی با عقب ماندگی ذهنی که استعداد عجیبی در نقاشی و هنر داشتند، یک نمونه جالب دیگر دو قلوهای عقب مانده ای بود که در دنیای اعداد غرق بوده و قادر به بیان اعداد اول ده رقمی بودند.

هر داستان بالینی این کتاب و توضیح عصب شناسی و درمان های ممکن بسیار جذاب و خواندنی بوده و بیانگر پاره ای از پیچیدگی ها و اسرار مغز انسان می باشد.

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب مردی که زنش را با کلاه اشتباه می گرفت


 کتاب دوازده نشانه
 کتاب پرواز کن کبوترم
 کتاب دکتر ژیواگو
 کتاب بنیادگرای ناراضی
 کتاب من پیش از تو
 کتاب در راه